Vstupné z prvního návštěvního víkendu Vily Grossmann vyneslo Mobilnímu hospici Ondrášek rovných 45 000 korun

9.4.2024

Grossmannova vila se o uplynulém víkendu poprvé otevřela veřejnosti. Čtyři dny prohlídek si nenechalo ujít přes 250 návštěvníků, a jak již vedení města dopředu avizovalo, výtěžek ze vstupného za tento víkend bude věnován Mobilnímu hospici Ondrášek. „Díky velkému zájmu ze strany veřejnosti se nám podařilo vybrat částku 45 tisíc korun, tu nyní na základě darovací smlouvy zašleme na účet Mobilního hospice Ondrášek, který v Ostravě pomáhá už od roku 2004,“ říká Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka, s.r.o, která má provoz Vily Grossmann na starost. 

Mobilní hospic Ondrášek, pečuje o nevyléčitelně nemocné dospělé i dětské pacienty v jejich domácím prostředí již dvacet let. Organizaci založila, po osobní zkušenosti, v roce 2004 JUDr. Sylva Vartová, a jméno pak hospic dostal po jejím synovi – Ondrášek. „Velice si vážíme finančního daru, který použijeme na péči o těžce nemocné pacienty v terminálních stádiích nemoci v domácím prostředí,“ dodává ředitelka Mobilního hospice Ondrášek Bronislava Husovská. V prvním roce měl Mobilní hospic Ondrášek jednoho zaměstnance, zdravotní sestru. Nyní se stará o nevyléčitelně nemocné tým více než 40 pracovníků a další dobrovolníci. Ondrášek poskytuje odborné sociální poradenství, provází v období po úmrtí blízkého člověka, zajišťuje odlehčovací službu Ondrášek, ale také vzdělává odbornou i laickou veřejnost. Mobilní hospic Ondrášek je též autorem kampaně Dožít DOMA, informující obyvatele o možnostech mobilních hospiců v ČR. Dle Národního onkologického programu v průběhu života onemocní každý třetí člověk v české republice rakovinou, ročně v zemi na toto onemocnění zemře 27 tisíc lidí. V rámci dvacátých narozenin chystá Mobilní hospic Ondrášek spektrum akcí, dárek k narozeninám mohou věnovat také další dárci, detailněji viz https://www.mhondrasek.cz/20let/. Statutární město Ostrava projekty Mobilního hospice Ondrášku podporuje řadu let.

Nový turistický cíl Ostravy, unikátní Vila Grossmann, prošel rozsáhlou rekonstrukcí a obnovou, která probíhala od konce roku 2021 do března roku letošního. Své brány návštěvníkům Vila Grossmann nově otevřela ve čtvrtek 4. dubna 2024. V mnoha směrech výjimečnou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal v letech 1922–1924 postavit František Grossmann. Dobový tisk stavbu v době jejího vzniku označil za pohádkový palác, čekal ji však nelehký osud a v závěru mnoho let chátrala. Byla stižena nevhodnými stavební zásahy, objekt byl napaden dřevomorkou, zatékalo do něj.

Na prohlídku Vily Grossmann se mohou návštěvníci vydat vždy od pátku do neděle v době od 10:00 do 18:00 hodin„Pro zakoupení vstupenky doporučujeme všem návštěvníkům využít náš přehledný rezervační systém, který je dostupný na našich webových stránkách, a pomáhá nám také zajistit dostatečnou kapacitu plánovaných prohlídek s průvodcem, “ zve kurátor vily Tomáš Rusek.

Zpět