Připravili jsme pro vás speciální prohlídky v angličtině a polštině

8.5.2024

Rekonstruovaná Vila Grossmann má za sebou první měsíc provozu, ve kterém přivítala již 1 800 návštěvníků. Lidé do památkově chráněné vily míří prakticky z celé země, výjimkou však nejsou ani návštěvníci ze zahraničí. Návštěvníci již mohou obdivovat také vodní prvky v obnovené zahradě vily. Provozovatel tohoto nového turistického cíle Ostravy Černá louka připravil možnost prohlídek také v době květnových státních svátků. Pro zájemce, kteří si přijedou do města užít atmosféru nadcházejícího Mistrovství světa v ledním hokeji, jsou připraveny prohlídky ve dnech 14. května a 16. května, průvodci odprezentují historii vily v polském i anglickém jazyce.

Návštěvníci při prohlídkách komentují rekonstrukci vily velmi pozitivně, obnovu považují za nadmíru zdařilou. Kladou také celé spektrum otázek, týkající se například historie objektu, budoucího využití, táží se na připravované programy. Aktuálně se chystáme také na vzácnou návštěvu ministrů sportu zemí V4, kteří Ostravu navštíví. Mohu také prozradit, že kulturní program ve vile odstartujeme na počátku srpna akcí Schlaraffia Woche,“ vysvětlil Jan Vlček, produkční vily a doplnil: „V průběhu prohlídek naše návštěvníky zajímá například unikátní kotel ETNA, táží se na způsob, jakým se kdysi topilo i kolik bylo zapotřebí koksu, aby dům kotel vytopil. Nezůstáváme však pouze u otázek vytápění, zájemci bedlivě sledují technické vymoženosti, třeba vysouvací okna či stahování venkovních dřevěných rolet. Samostatnou kapitolou je samozřejmě život Františka Grossmanna a jeho dílo i osud jeho rodiny.

Prohlídky Vily Grossman je možno absolvovat od pátku do neděle v době od 10 hodin do 18 hodin, mimořádně v době vybraných svátků či speciálních akcí, např. souvisejících s konáním mistrovství světa v ledním hokeji (jak je zmíněno výše). Vstupenky jsou k dispozici na webu www.vilagrossmann.cz, rezervace vstupenek je reálná i na pokladně vily během otevírací doby, stejně tak na pobočkách ostravských informačních center (Elektra, Věž, Přívoz, Svinov a INFO JIH).

Grossmannova vila byla vystavěna v letech 1922–1924, zažila své pomyslné vzlety i pády, aby po sto letech znovu otevřela bránu a nabídla návštěvníkům unikátní prohlídky, deklarující um architektů, stavbařů i restaurátorů. Záchrana památkově chráněného objektu přišla takřka v hodině dvanácté, stavba byla napadena dřevomorkou, v posledních letech chátrala. Město Ostrava do rekonstrukce unikátní stavby investovalo víc jak 132 milionů korun s DPH. Aktuálně pokračují i práce na dovybavení vily dobovým nábytkem a dalším potřebným vybavením. Detailní informace o rekonstrukci Vily Grossmann naleznete v odkazu https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/v-ostrave-byla-dokoncena-zachrana-pamatkove-chranene-grossmannovy-vily.

 

Zpět